فمینیست های ایرانی

آخرین نظرات

علی ربیعی وزیر تعاون که چندی پیش در دولت کلید (دولت روحانی) اقدام به برگزاری همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید بر برنامه ششم توسعه» کرده بود که با استقبال فمینیست ها و قلم زنی های آنها مواجه شده بود در مقاله ای در روزنامه مردم سالاری با عنوان «واقعیت اجتماعی زنان» که در صفحه اول این روزنامه نیز به آن اشاره شده است به مواردی اشاره کرده که نکات مهم که بدرد این پست بلاگ ما خورده را در اینجا می آوریم:

1. آقای علی ربیعی (وزیر تعاون) در نوشته خود آورده است: "مطالعه صورت گرفته توسط اینجانب در سال 1391در مورد تعیین‌کنندگی و قدرت در خانواده در خصوص تعیین نام فرزندان و تعیین محل سکونت، خرید کالا، مدیریت هزینه و مواردی از این قبیل توسط زنان درخانواده صورت می‌گیرد. یعنی از سبک زندگی زنان درخانواده متاثر می‌گردد."

(این نوشته را باید فمینیست ها بخوانند علی الخصوص افراطی هایشان!!)         

2. آقای علی ربیعی (وزیر تعاون) در نوشته خود آورده است: "می‌دانم جلساتی با سازمان‌های داوطلبانه، خبرنگاران، و سایر گروه‌های غیردولتی داشته‌اید یا خیر. اکثریت حضار چنین جلساتی را زنان تشکیل می‌دهند. حتی در انجمن‌های علمی کثیری از حضار زنان هستند. این حضور اجتماعی گسترده، پی‌آمدهایی برای خانواده، جمعیت، و آگاهی اجتماعی دارد."

(اگر نرخ بالای خبرنگاران زن هستند به دلیل استخدام خبرگزاری ها است و نه مشارکت بالای زنان! بسیاری از خبرگزاری هم تعمدا از خبرنگار زن استفاده می کنند چون برایشان مفید تر و به صرفه تر است. همچنین تعداد بالای زنان دستگاه های دولتی به سیاست آنها در ملاک های کارگزینی برمی گردد که عمدتا دختران را استخدام کرده اند و بسیاری از پسران را بیکار کرده اند و ربطی به مشارکت اجتماعی زنان ندارد.)    

3. آقای علی ربیعی (وزیر تعاون) در نوشته خود آورده است: "زنان بی‌سرپرست: جامعه ما با حدود دو میلیون زن بی‌سرپرست دست به گریبان است. وجود دو میلیون زن سرپرست خانوار که بخش زیادی از آنها در شرایط اقتصادی مناسبی نیز نیستند، مسأله بزرگی است."

(اینکه وزیر تعاون یک کشور بیاید در موضوع «زنان» مقاله بنویسد جای کنجکاوی است. پرسشی که ایجاد می شود این است که دولت چه منافعی از این رهگذر می برد که وزیر آن، همسو با صدها مجله و روزنامه و سایت اینترنتی که هر روز این مطالب را به اشکال محتلف پوشش خبری می دهند، اقدام به نوشتن مقاله ای کند که مطالب تکراری همان رسانه های فمینیستی را بازگو نماید. علی ربیعی بدون تامل در نحوه شکل گیری و تعریف زنان سرپرست خانوار، با استناد به آمارهای فمینیست ها که حتی دختران مجردی که زندگی مستقل دارند را نیز نیازمند کمک دولت می دانند گفته است که ما 2 میلیون زن سرپرست خانوار داریم.        

حالا این زنان سرپرست خانوار چه کسانی هستند؟ این زنان در دسته زیر خلاصه می شوند:
الف. زنان مطلقه: زنانی که با دلایل شخصی اقدام به طلاق از شوهر خویش نموده اند. توجه به این مسئله که بین 70 تا 90 درصد درخواست های طلاق در دادگاه ها از سوی زنان داده می شود در فهم معنای «زنان مطلقه» به مخاطب کمک می کند. بخش زیادی از «زنان مطلقه» همان هایی هستند که زندگی یک مرد را با کسب مهریه و نفقه به روز سیاه کشانده اند. همان ها که وظیفه شوهرداری خود را نیاموخته بودند و حاضر نبودند سختی های زندگی را برای حفظ کیان خانواده تحمل کنند. نمونه های فراوانی از دلایل طلاق اینگونه زنان در سایت ها ذکر شده است که به برخی از آنها اشاره می نمایم:

محیط کار شوهرم پر از دخترهای جوان است / طلاق می خواهم!
http://www.persianv.com/hadese/281878.php     
زن: چون دیگه شوهرم را دوست ندارم، طلاق می خواهم!
http://www.migna.ir/vdcgyy9q.ak9nw4prra.html 
زن: شوهرم دیگر بچه‌داری و خانه داری نمی‌کند، طلاق می‌خواهم!
http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1804278705704027836 
زن: شوهرم شغل دوم ندارد، طلاق می خواهم!
http://nava.jamejamonline.ir/newspreview/1759002132482212858 
زن: شوهرم قدش کوتاه است، طلاق می خواهم!
http://www.jamejamonline.ir/NewsPreview/1748969306853383650 
زن: شوهرم در انتخاب غذا با نظر من اختلاف داشت، طلاق می خواهم!
http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1743823335967181054 
زن: چون عاشق سگم هستم، طلاق می خواهم
http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1762583432387638777 
زن: چون شوهرم برای مدل شدن از من اجازه نگرفته، طلاق می خواهم
http://www.tabnak.ir/fa/news/476105/درخواست-طلاق-از-مرد-مدلینگ 
شوهرم کم حرف می زند، طلاق می خواهم
http://www.seratnews.ir/fa/news/208836/طلاق-نو-عروس-به-خاطر-کم‌حرفی-شوهر          
نمونه های بالا، مثال های ساده ای از دلایل منطقی زنان برای طلاق گرفتن در دادگاه ها به شمار می روند! بخش زیادی از طلاق ها نیز به خاطر رفتار خشن زنان نسبت به مردان که عمدتا روانی است بروز و ظهور پیدا می کند که منجر به درگیری در خانواده می شود. درصد بالایی از زنان به صورت توافقی (مثلا با دریافت بیست یا سی سکه و بیشتر و کمتر) از شوهرشان جدا می شوند. درصدی هم شوهر بدبخت را مجبور می کنند تا آخر عمر اقساط مهریه آنها را بپردازد. به عبارت بهتر پسری که به خواستگاری شان آمده و چند صباحی با هم زیر یک سقف زندگی کرده اند را مجبور می سازند تا آخر عمر ذلت سربازی زن سابق را تحمل کند و در گرانی غیر قابل تحمل امروز، اقساط سکه های طلای مهریه خانم را بدهد.

اینها بخش عمده ای از زنان سرپرست خانوار هستند. آیا اینها نیازمند دلسوزی هستند یا باید به عنوان متهمان بالا رفتن آمار طلاق در خانواده ها با آنها برخورد داشت و ترحم نداشت؟ آیا مردان مطلقه نیازمند توجه بیشتری نسبت به زنان نیستند؟ بسیاری از مردان مطلقه پس از طلاق توانایی فشار روانی جدایی از همسرشان را ندارند و به اعتیاد روی می آورند. بخشی دیگر نیز به ارتباط نامشروع به زنان و روابط غیر اخلاقی روی می آورند. اینها به دلیل آن است که ازدواج سخت و هزینه بر شده است. آیا وزیر تعاون اینها را نمی داند؟ آیا وزیر تعاون متوجه معنای حرفش هست؟

ب. زنان بیوه:          
بخشی از زنان سرپرست خانوار زنانی هستند که شوهرشان فوت کرده و هم اکنون میراث شوهرشان را به ارث برده اند. ممکن هم هست بچه هم داشته باشند. برخی از آنها وضع مالی خوبی دارند ولی خیلی ها به خاطر اوضاع فلاکت بار اقتصادی مردان جامعه، آهی در بساط ندارند و نیازمند کمک هستند.

ج. دختران مجرد:         
بخش عمده ای از جمعیتی که این روزها به «زنان سرپرست خانوار» یاد می شوند در طرح و برنامه های حکومتی که توسط معاونت زنان نهاد ریاست جمهوری و فراکسیون زنان مجلس شکل می گیرد را «دختران مجرد خود سرپرست» تشکیل می دهند. این دختران همان هایی هستند که به دلیل شاغل بودن توانسته اند خانه ای اجاره کرده و زندگی مستقلی تشکیل دهند. اینها هم اکنون کار مستقل و درآمد مستقل دارند ولی به دلیل شرایط سخت گیرانه و جواب رد دادن هایشان به خواستگارهایشان، ترجیح داده اند زندگی مجردی داشته باشند تا از محدودیت های ارتباط با جنس مخالف در خانواده آزاد شوند. حالا دولت و مجلس می خواهد در طرح حمایت از زنان سرپرست خانوار که در لایحه بودجه سال 94 ردیف های بودجه چند صد میلیاردی به خود اختصاص داده است از این زن ها حمایت کند. اهم تهدیداتی که توسط این رسانه ها عنوان شده این است که اگر ما از دختران مجرد حمایت نکنیم ممکن است به اعتیاد روی بیاورند یا به ارتباط جنسی نامشروع روی بیاورند و یا مجبور شوند با مردی ازدواج کنند. به عبارت بهتر تمام تلاش ها در راستای این است که زنان با مردان ارتباط نداشته باشند چه حلال و چه حرام! و این دقیقا راهبرد فمینیسم ایرانی برای ایجاد ضدیت در بین مردان و زنان با رفع وابستگی های زنان به مردان است. حالا اگر مردان روز بروز بیشتر به دخانیات و اعتیاد روی بیاورند اتفاق مهمی نیست. اگر نرخ خودکشی در بین مردان بالا رود مشکلی نیست. اگر مردان روز بروز به روابط دوست دختری - دوست پسری روی بیاورند ایرادی ندارد. و موارد مشابه دیگر از تبعات چنین طرح هایی برای مردان جامعه است.)        
علی ربیعی وزیر تعاون

4. آقای علی ربیعی (وزیر تعاون) در نوشته خود آورده است: "آسیب‌های اجتماعی زنان: من واقعا قصد ندارم از فرضیه زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی دفاع کنم. ولی از کنار این واقعیت هم نمی‌توانم به راحتی بگذرم که آسیب‌های اجتماعی زنان به نسبت گذشته بسیار بیشتر شده است. اعتیاد، حضور در باندهای جرائم سازمان‌یافته، و جرائم اخلاقی و جنسی، در حوزه زنان گسترش یافته است."

با اینکه 95 معتادان کشور ما مذکر هستند و روز بروز به آمار دزدی و زورگیری و جرایم خشن در بین مردان جامعه افزوده می شود ولی وزیر تعاون دولت کلید ترجیح می دهد آسیب های اجتماعی زنان را بزرگنمایی کند تا از طریق برای زنان ردیف بودجه جدید اختصاص دهند و خدمات بیشتری در نظر گرفته شود. این راهبرد فمینیسم ایرانی است که فقط به مشکلات زنان می پردازد و باعث منزوی شدن مردان در جامعه می گردد. هنگام جرایم مردانه که می رسد دم از مردسالاری و ظلم و خشونت مردان گفته می شود تا مردان محکوم شوند و هنگامی که به جرایم زنانه می رسند از مظلوم بودن زنان و مجبور بودنشان سخن می رانند. لذا این پاراگراف از نوشته وزیر محترم تعاون آقای علی ربیعی در این راستا قابل ارزیابی است. چه اینکه وقتی ایشان می گوید "من واقعا قصد ندارم از فرضیه زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی دفاع کنم" عملا دارد این حرف رسانه های فمینیستی را مطرح می کند.          

5. آقای علی ربیعی (وزیر تعاون) در نوشته خود آورده است: "تضادهای روابط کار: در عرصه روابط کار، زنان یک طرف منازعات با کارفرما، و اعتراض به شرایط موجود کار هستند. استخدام با حقوق‌های زیر حد قانون کار و رعایت نشدن حقوق کار، از جمله مسائل این عرصه است.
بهداشت و سلامت زنان: نمی‌توانیم از کنار این واقعیت که برخی بیماری‌های مزمن در زنان بیشتر است (نظیر پوکی استخوان) یا زنان دسترسی کمتری به فضاهای ورزشی دارند و در نتیجه بیشتر در معرض برخی بیماری‌ها قرار دارند، بگذریم."

(دو پاراگراف دیگر وزیر تعاون نیز باز رویکرد جنسیتی دارد. این مشکلات به مراتب بیشتر برای نسل جدید پسران وجود دارد. امروزه با روند خصوصی سازی دولت، اکثر شرکت های خصوصی حاضر به عقد قرارداد با پرسنل خویش نیستند و بالتبع بیمه تامین اجتماعی نیز نمی کنند تا هر وقت خواستند آنها را اخراج کنند. از طرفی این شرکت ها ترجیح می دهند زنان را بیشتر از پسران استخدام کنند چون به حقوق کمتر راضی هستند. حالا به نظر شما زنان قربانی هستند یا مردان و پسران جوان؟ بله. زنان بخشی از پروژه سرمایه داری ایجاد مشکل هستند و همه زنان شاغل در این مسئله دخیل هستند. مسئله ای که در نهایت به بی دینی جامعه ایرانی منجر خواهد شد.)           


6. آقای علی ربیعی (وزیر تعاون) در نوشته خود آورده است: "سرجمع همه این حرف‌ها این است که وقتی از «زنان در مسیر توسعه» سخن می‌گوییم، باید سیاستگذاری‌ای داشته باشیم که نهایتا قادر به زمینه‌سازی حل مسائل زنان، و توانمندسازی ایشان برای ایفای نقش در جریان توسعه باشد. از دل این آگاهی، «سیاستگذاری حساس به جنسیت» بروز می‌کند.باید در برنامه ششم توسعه، دو مقوله «واقعیت اجتماعی زن» و «سیاستگذاری حساس به جنسیت» لحاظ شود. مهم این است که آگاه باشیم توجه نشان دادن به «سیاستگذاری حساس به جنسیت» صرفا مقوله‌ای غربی یا وارداتی نیست. فمنیستی به معنای ایدئولوژیک هم نیست. سیاستگذاری حساس به جنسیت کاملا اسلامی است. اسلام مبدع و تأکیدکننده بر تفاوت‌های زن و مرد، و دخیل کردن این تفاوت‌ها در سیاستگذاری است. حقوق در نظر گرفته شده برای زنان، و ملاحظاتی که در قبال زنان در قرآن و فقه اسلامی آمده، «سیاستگذاری حساس به جنسیت» است. بنابراین نگاه بدبینانه به سیاستگذاری حساس به جنسیت، دور شدن از الگوی اسلامی است."

اینکه در عمل این سیاست گذاری ها در سی سال گذشته چه بوده است و منجر به چه نتایجی شده است مسئله ای است که می تواند پاسخی به این بخش از نوشته آقای علی ربیعی باشد.      
علی ربیعی وزیر تعاون
7. آقای علی ربیعی (وزیر تعاون) در نوشته خود آورده است:  "فرض کنید تصمیم می‌گیرید برای حمایت از زنان، زمان مرخصی زایمان را افزایش دهید، و شرایط تسهیل‌کننده دیگری برای کار زنان در نظر بگیرید. مسأله اصلی این است که وقتی چنین کاری می‌کنید، کارفرما از استخدام زنان استقبال نمی‌کند، و در نهایت زنان شرایط معیشتی سخت‌تری پیدا می‌کنند. استخدام زنان کاهش می‌یابد و به دلیل سختی معیشت، تمایل به فرزندآوری هم کمتر می‌شود."

(آقای علی ربیعی گفته که عدم اشتغال زنان منجر به کاهش فرزند آوری می شود در حالی که دقیقا خلاف این جمله صادق است و اشتغال و تحصیلات عالیه زنان در طرح های کنترل جمعیت کشور های غربی به عنوان یکی از راهبرهای کاهش جمعیت ایران مد نظر قرار گرفته است. آیا وزیر تعاون آقای ربیعی این را نمی داند یا خودش را به نادانی می زند؟  

برای کسب اطلاعات بیشتر در اینباره لطفا در گوگل «ارتباط اشتغال زنان و کاهش جمعیت» را جستجو کنید. همچنین با این بخش از مقاله روزنامه کیهان نیز توجه کنید که گفته شده: "این گزارش سه زمینه اصلی فعالیت‌های صندوق را بهداشت باروری (بخوانید تحدید نسل)، برابری جنسیتی و استراتژی های جمعیت و توسعه معرفی می کند که بطور تفکیک ناپذیری باهم ارتباط دارند(!) ... بیش از یک میلیارد دلار در مراحل مختلف برنامه «تنظیم خانواده ایران» با هدف کاهش نرخ فرزندآوری و جمعیت ایرانیان، هزینه کرده‌اند".همچنین یک دانشمند غربی به نام «ریچارد واتسون، آینده‌شناس برجسته‌ی انگلیسی» نیز از ارتباط تحصیلات و اشتغال زنان با کاهش جمعیت پرده برداشته است. به عبارت بهتر سخنان وزیر محترم تعاون در جهت سیاست های کنترل جمعیت قابل ارزیابی است. چیزی که مدیر موسسه تامین اجتماعی آقای حمیدرضا سپهری در همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید بر برنامه ششم توسعه» بر آن تاکید نمود.)        

8. آقای علی ربیعی (وزیر تعاون) در نوشته خود آورده است:  "به گمان من نکاتی می‌تواند جهت‌دهنده حوزه سیاستگذاری معطوف به جنسیت و زمینه‌ساز توسعه توانمندی‌های زنان، و استفاده از توانمندی زنان در توسعه باشد. این نکات عبارتند از:
-‌ ارائه راهکارهای استفاده از فرصت‌های قانونی، اعتباری و مالی به منظور توسعه و ساماندهی فعالیت‌های زنان در حوزه‌های تعاون و مشاغل خانگی با رویکرد اشتغالزایی، کارآفرینی و بهبود معیشت و رفاه بانوان
- مطالعه و ارائه راهکارهای بهبود وضعیت رفاهی زنان، بالاخص زنان آسیب‌پذیر
- مطالعه و ارائه راهکارهای ارتقای عدالت جنسیتی در ابعاد مرتبط با مأموریت‌های وزارتخانه
- تلاش در جهت اصلاح سیاست‌های جنسیتی نظام بیمه
- شناسایی مسایل و مشکلات، و ارائه راهکارهای بهبود وضعیت زنان در محیط کار
- تلاش در جهت توانمندسازی و ارتقای اثربخشی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در زمینه امور زنان
- ارائه راهکارهای استفاده از ظرفیت‌های سازمانی وزارتخانه برای توانمندسازی و بهبود کیفیت زندگی زنان گروه‌های هدف
هدف نهایی هم باید این موارد باشد:
1-‌ تقویت عدالت جنسیتی،
2-‌ ارتقای توانمندی زنان برای شکوفایی فردی،
3- تحکیم بنیان خانواده،
4- ایفای نقش اجتماعی فعال،"

همه مطالب بالا را با عملکرد دستگاه های زن محور و بودجه های چندهزار میلیاردی که طی هر سال در ردیف بودجه کشور لحاظ می شود را مد نظر قرار دهید. آنگاه ببینید آیا «عدالت جنسیتی» محقق شده است یا ما هر روز بیشتر از دیروز، زن سالاری را در جامعه تشدید می کنیم؟ الان پسران جوان وضعیتی به مراتب بدتر از زنان و دختران دارند. خیلی از پسران آرزو دارند ای کاش دختر بودند تا دغدغه خدمت اجباری سربازی و خرج و هزینه ازدواج را نداشتند. ارزو می کردند ای کاش دختر بودند تا بهتر و راحت تر می توانستند اقتصاد خود را رونق ببخشند. آرزو می کردند دختر بودند تا محدودیت های فراوانی که برای جنسیت آنها لحاظ شده وجود نداشت. آیا این همان عدالت جنسیتی است که از لابلای بازی با کلمات بیرون آمده؟ یا به بردگی گرفتن مردان و با کار گرفتن زنان. چیزی که خداوند آن را سیاست های دولت فراماسونر فرعون قلمداد می کند و می گوید:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِی الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِیَعًا یَسْتَضْعِفُ طَائِفَةً مِّنْهُمْ یُذَبِّحُ أَبْنَاءهُمْ وَیَسْتَحْیِی نِسَاءهُمْ إِنَّهُ کَانَ مِنَ الْمُفْسِدِینَ (ایه 5 - سوره 28 القصص)

فرعون در آن سرزمین برتری جست و مردمش را فرقه فرقه ساخت فرقه ای را زبون می داشت و پسرانشان را می کشت و زنانشان را زنده می گذاشت که او از تبهکاران بود          

و امروز با سیاست های فمینیستی، و اختصاص هزاران میلیارد از بودجه کشور به دستگاه ها و طرح های زن محور در لایحه بودجه سال 94 ما به گونه ای دیگر پسران خود را می کشیم و زنان را با طرح های این چنینی توانمند می سازیم تا به کار بگیریم. ایا سیاست های جنسیتی در کشور ما چیزی غیر از این را به ورطه عمل رسانده است؟ روز بروز بر آمار زندگی مجردی پسران و بیکاری و کم درامدی آنها افزوده می شود، روز بروز بر آمار مردان معتاد و سیگاری افزوده می شود، روز بروز بر مردانی که به خاطر ارضای میل جنسی به تجاوز به عنف روی می آورند افزوده می شود، روز بروز بر رفتارهای پرخطر نوجوانان افزوده می شود، روز بروز دزدی و زورگیری و اختلاس و قاچاق و جنایت در کشورمان بیشتر می شود ... . به نظر شما آیا این مسائل دستاورد پیروی از سیاست های بی توجهی به جنسیت مردان و اصل قرار دادن زنان (فمینیسم) نیست؟
   

اسناد:
مقاله آقای علی ربیعی (وزیر تعاون در روزنامه مردم سالاری): عکس / لینک

۹۳/۱۱/۰۸
مدیر

نظرات  (۵)

۰۸ بهمن ۹۳ ، ۱۳:۱۷ همین مقاله در سایت فمینیستی تابناک
واقعیت اجتماعی زنان در نگاه وزیر کار
۰۸ بهمن ۹۳ ، ۱۳:۳۹ منصور صادقی
در سال 1392 ، بیش از 60 درصد پذیرفته شدگان مراکز آموزش عالی را دختران تشکیل داده‌اند. ذکر این نکته لازم است که علیرغم افزایش میزان حضور زنان در مراکز آموزش عالی و افزایش سطح تحصیلات آنان، مقایسه درصد زنان و مردان دارای مدارک تحصیلی مختلف مؤید این نکته می باشد که همچنان تفاوت چمشگیری بین تعداد مردان و زنان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد و در مقطع دکترای تخصصی سهم زنان معادل نیمی از دانشجویان مرد است.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/303143/هشدار-در-خصوص-زنانه-شدن-فقر-تا-تمایل-دختران-مجرد-به-زندگی-مستقل
براساس سرشماری 1390، 12.1 درصد خانوارها دارای سرپرست زن می باشند که تنها در 5 سال گذشته 3 درصد افزایش یافته است به عبارتی زنان، سرپرست 12 درصد خانوارهای ایرانی اند و 82 درصد زنان سرپرست خانوار بیکارند. هر چند در ایران عامل اصلی سرپرستی خانوار توسط زنان، مرگ شوهر می باشد اما طلاق نیز در سالهای اخیر رشد زیادی داشته است و بخصوص در گروههای سنی جوانتر عامل مهمی در سرپرستی خانوار توسط زنان بوده است و انتظار می‌رود که در آینده نیز رشد داشته و از عامل مرگ شوهر در گروه‌های سنی جوانتر پیش بگیرد. هم چنین نسبت زنان سرپرست خانوار هرگز ازدواج نکرده که الگوی نوظهور نام گرفته، طی سالهای سرشماری رو به افزایش است که بیانگر تمایل دختران مجرد به زندگی مستقل است.3- برنامه ریزی و سیاستگذاری در زمینه افزایش تحصیل زنان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (دکترای تخصصی)
<<<< بعد میگن زن ها زرنگ بودن رفتن واسه خوشون کسی شدن. همش حمایت پشت شونه >>>>>۰۸ بهمن ۹۳ ، ۱۸:۴۴ منصور صادقی
'خ.م' یک دختر ۳۶ ساله بجنوردی است که در یکی از دستگاه ها مشغول به کار است و با وجود داشتن خواستگارهای خوب، تاکنون مجرد مانده و هنوز موفق نشده تشکیل خانواده بدهد. وی می گوید، اگر چه گاهی زندگی مجردی مرا آزار می دهد اما موفقیت در تحصیل و کار نیز بخش دیگری از زندگی است که مرا به خود مشغول می کند.

وی که علاوه بر داشتن کاری خوب، یک باب منزل مسکونی و خودروی شخصی نیز دارد می گوید: خواستگارهایی دارم اما با مطالعه شرایط و فرهنگ خانوادگی آنان را مناسب خود نیافته ام و از آینده تشکیل زندگی با چنین افرادی واهمه دارم. وی می افزاید: دختران در سنین بالاتر نیز می توانند هم درس بخوانند و هم تشکیل خانواده بدهند و نباید خانواده ها و خود فرد نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند چرا که زنان موفق زیادی هستند که همزمان هر دو را داشته اند.

'فاطمه' یک دختر کارمند ۲۶ ساله نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: هنوز ازدواج برایم زود است چرا که چند سالی برای انتخاب همسر مناسب وقت دارم ولی از ازدواج نیز می ترسم چرا که یافتن همسری مناسب، کار چندان آسانی نیست. وی مشکلات اخلاقی در جامعه، خیانت همسران به هم و پدیده طلاق را عامل ترس از ازدواج دانسته و می افزاید: با وجود اینکه اکنون تعدادی خواستگار دارم نمی توانم به آنان اعتماد کنم چون مشکلات اخلاقی و آسیبهای اجتماعی که می بینم مرا آزار می دهد.

وی از مواجه شدن با این گونه مشکلات ترس دارد و اضافه می کند: به گمان من مجرد ماندن بهتر از گرفتار شدن در مشکلات بعد از ازدواج است چرا که آن زمان سرنوشت یک کودک نیز در میان است. وی خواستار توجه مسوولان مربوط به آسیبهای اجتماعی در جامعه شد و گفت: هم اکنون برخی از افراد متاهل؛ حتی زنان، براحتی از دوستی با جنس مخالف یا به تعبیری 'دوست اجتماعی' حرف می زنند که این امر یک تهدید جدی برای نظام خانواده محسوب می شود.

یکی دیگر از پسران کارمند در ادارات بجنورد گفت: با وجود اینکه بیشتر جوانان نبود شغل را بهانه تشکیل خانواده می دانند اما کار تنها یکی از دغدغه های ازدواج است.

وی گفت: ترس از مهریه بالا، تجملی شدن جشن های عروسی، خرید لوازم خانه نیز از مواردی است که من را از ازدواج می ترساند.

وی بر فرایند آشنایی و شناخت بین دختر و پسر اشاره کرد و افزود: در این خصوص نیز روان شناسان تحقیقات زیادی انجام داده اند که نشان داده برای بیشتر مردان در مرحله اول جذابیت ظاهری زنان و برای زنان نیز کیفیت شخصیت آنان مطرح و در اولویت است.

وی افزود: فهیم بودن، مهربانی، باهوش بودن، خونگرمی، صداقت، وفاداری، صبر و شکیبانی از دیگر ویژگی هایی است که هم مردان و هم زنان در انتخاب همسر به آن اهمیت می دهند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز با تاکید بر لزوم ازدواج جوانان مجرد کارمند گفت: کارمندان شاغل در دستگاه های اجرایی دلیلی برای تجرد ندارند و باید ترتیبی اتخاذ شود تا هرچه زودتر تاهل اختیار کنند.

'محمدرحیم نوروزیان' در نشست ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان افزود: طبق بررسی صورت گرفته توسط ستاد امربه معروف و نهی از منکر حدود ۱۰ درصد از کارکنان ادارات در بجنورد، مجرد هستند.

وی وجود این میزان کارمند مجرد در دستگاه های دولتی را تامل برانگیز خواند و گفت: مدیران دستگاه ها باید به این موضوع رسیدگی کرده و کارکنان خود را به ازدواج ترغیب کنند.

http://www.seratnews.ir/fa/news/208836/طلاق-نو-عروس-به-خاطر-کم‌حرفی-شوهر
۰۸ اسفند ۹۳ ، ۰۹:۴۰ منصور صادقی
شوهرم وارد «لاین» نمی‌شود طلاق می‌خواهم
http://mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=212728

شوهرم باید نصف حقوقش را به من بدهد
http://www.jamejamonline.ir/NewsPreview/1821624127284553309

زن: می خواهم بازیگر شوم ولی شوهرم مخالف است، طلاق می خواهم
http://www.jamejamonline.ir/NewsPreview/1837944307243836585

زن: چون شوهرم یکبار قبل از من ازدواج کرده و در «عقدکنان» از همسر سابقش طلاق گرفته طلاق می خواهم
http://www.jamejamonline.ir/NewsPreview/1821615278844388738

زنی که با هر بحثی که در خانه می شود قهر می کند و به خانه بابایش می رود
http://www.jamejamonline.ir/NewsPreview/1830022016477679385

زن: شوهرم برای خانه توالت فرنگی نمی گیرد طلاق می خواهم
http://www.jamejamonline.ir/NewsPreview/1799614388813731466

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی