فمینیست های ایرانی

آخرین نظرات

در کنار راهبردهای کلان فمینیسم که برخی از آنها را در زیر اشاره می نمایم:

1) مقابله با بینش مبتنی بر عدم به کارگیری زنان در مشاغل مختلف
2) تجدید نظر اساسی در محتوای کتب درسی مدارس در زمینه تاکید بر نقش در مشاغل گوناگون
3) ارائه الگوهای شغلی مختلف برای زنان و دختران جامعه
4) تاکید بر به کارگیری رسانه های گروهی در زمینه تغییر باورها و نگرش های موجود در زمینه اشتغال زنان
5) گسترش طرح های خود اشتغالی زنان
6) ایجاد ورراه اندازی تشکل های مناسب زنان در سطح جامعه و سازمان ها
7) ایجاد نهادهای حمایت کننده و معین برای حمایت از حقوق زنان در کلیه ابعاد
8) ایجاد کانون های لازم جهت آموزش فنی – حرفه ای زنان و ارتقاء سطح مهارت و دانش فنی آنها
9) تشویق و ترغیب زنان نمونه و موفق در فعالیت های مختلف اقتصادی ، اجتماعی و ...
10) ارتقاء سطح آگاهی زنان نسبت به حقوق خویش در جامعه و همچنین مطلع ساختن آنها از قانون کار و مزایای مختلف آن
11) تمرکز بر حضور فعال زنان در اجتماع

اینها راهبردهایی هستند که شما می توانید با بررسی ساده ای به وقوع آنها پی ببرید. در کنار این سیاست ها، مسلما مشکلاتی در جامعه ایجاد می شود. مثلا وقتی ما زن را از فطرت خود جدا ساختیم و آن را به رقیب مرد در جامعه تبدیل کردیم باید هم منتظر افزایش خشونت، بی و بند و باری و رواج زندگی مجردی مردان باشیم. حالا به جای آنکه اصل این سیاست ها که مسبب و مادر همه مشکلات است اصلاح شود، روشنفکران جامعه ما که از حمایت ثروتمندان و مترفین نیز برخوردارند راه حل های گمراه کننده ارائه می دهند. مثلا به جای آنکه بیایند جنبش ازدواج جوانان را راه بیاندازند و موانع ازدواج جوانان را نقد و طرد کنند و با استفاده از رسانه هایشان، ازدواج جوانان را به یک مسئله تراز اول کشور مبدل سازند می ایند مسئله حمایت از زنان سرپرست خانوار را تیتر صفحه اول روزنامه هایشان می کنند.

به عنوان نمونه روزنامه روشنفکر و فاسق (لفظ قرآن برای مدعیان فاسد اصلاح طلب) شهروند امروز که همواره مسائل زنان را به عنوان تیتر یک یا تیتر صفحه اول خود بر می گزیند و حامی و پشتیبان «فتنه زنان» است در تیتر روزنامه شماره 483 در مورخ 04 / 11 / 93 تیتر «بیکاری 82 درصد از زنان سرپرست خانوار» را به عنوان تیتر یک روزنامه خود بر می گزیند تا به چشم همه ی رهگذرانی که از جلوی باجه روزنامه فروشی عبور می کنند بخورد. نکته قابل توجه در این تیتر آن است که با وجود اظهار نظر  حسین راغفر ۳۸‌درصد خانوارهای مردسرپرست دچار فقر هستند ولی تیتر «49 درصد خانواده های زن سرپرست دچار فقر هستند» به عنوان تیتر یک انتخاب می شود.
Image
همچنین همین روزنامه در شماره 486 نیز در گوشه ای از روزنامه، مجددا مسئله زنان سرپرست خانوار را در تیتر صفحه اول خود انتخاب می کند.
نکات مورد اشاره قرار گرفته در این دو مطلب این موارد است. در مطالب زیر دقت نمایید که مشاهده کنید که چه کسانی مجریان و فعالان مسئله اشتغال زنان در جامعه هستند:

1. همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تأکید بر برنامه ششم توسعه» با حضور مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تعدادی از اقتصاددانان برگزار شده است.

2. علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه این همایش گفت: لازم است در برنامه ششم توسعه زنان بیشتر مورد توجه قرار گیرند البته ما در سرفصل‌های رفاهی در این زمینه کار می‌کنیم. او افزود: ما هماهنگی‌هایی را با معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری و وزارت کشور در حوزه‌های رفاهی زنان انجام داده‌ایم. مذاکراتی را نیز با شهرداری تهران آغاز کرده‌ایم تا 4-5 مرکز فروش تولیدات زنان سرپرست خانوار را ایجاد کنیم. قصد انجام برنامه ریزی‌هایی را نیز با استانداری‌ها داریم و سعی می‌کنیم آنان را تعاون پذیر کنیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: رشد مدیران زن ازجمله سیاست‌های دولت است درحال حاضر میزان تحصیلات و آمادگی زنان متناسب با سطوح مدیریتی نیست.

(یعنی اگر زن ها الآن می توانستند مدیر شوند ما آنها را مدیر می کردیم ولی چون در حال حاضر توانایی ندارند چنین کاری نمی کنیم)           

3. شهیندخت مولاوردی، معاون امو ر زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: «زنان محور توسعه پایدار هستند و توسعه تنها با حضور مردان و زنان توانمند تداوم می یابد و تا زمانی که زنان خارج از تصمیم گیری باشند توسعه دست یافتنی نیست.» 

(حالا اینکه منظور از توسعه، چه نوع از توسعه ای است؟ آیا منظور توسعه به سبک غربی است؟)        

4. حمدرضا سپهری، رئیس موسسه کار و تأمین اجتماعی یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود. او گفت که سهم اشتغال زنان طی 5‌سال گذشته در مقایسه با مردان سیر نزولی داشته است: «امروز بحث توسعه و حرکت به سمت جامعه مطلوب دغدغه همه کشورهاست که در جامعه به توسعه پایدار و فراگیر از آن یاد می‌شود و در آن مشارکت تمامی ذینفعان و بهره‌مندی از مزایای آن برای همه مورد توجه است.» او با اشاره به این‌که توسعه پایدار دارای ابعاد اقتصادی و زیست‌محیطی است گفت: «زنان در این فرایند نقش اساسی ایفا می‌کنند و سازمان بین‌المللی کار نیز به فرصت‌های برابر میان زنان و مردان تأکید دارد و ایران نیز با پذیرش مقابله نامه‌های این سازمان در این زمینه موظف است تا سالانه گزارشات خود را به این سازمان ارسال کنند. تا ‌سال 2022 یک‌میلیارد زن وارد اقتصاد جهانی می‌شوند که از آنها به‌میلیارد سوم یاد می‌شود و از این یک‌میلیارد 94‌درصد در کشورهای درحال توسعه و 6درصد نیز در کشورهای توسعه یافته هستند.» رئیس موسسه کار در ادامه به ارایه آمار در زمینه وضع اشتغال در کشور پرداخت: «طبق گزارشات مرکز آمار ایران از 76‌میلیون جمعیت در‌سال 92، 4/50 را مردان و 4/49 را زنان تشکیل می‌دهند و تعداد دانشجویان نیز در‌سال 92، 8/51‌درصد مردان و 2/48 نیز زنان هستند. از نظر وضع اشتغال هم در 5‌سال گذشته یعنی از‌سال 88 تا 92 سهم شاغلان مرد روند صعودی داشته و از 5/82 به 3/85‌درصد رسیده است. اما در این میان زنان از 5/17‌درصد به 7/14 کاهش داشته است.» به گفته او میزان جذب اشتغال زنان طی سال‌های 88 تا 92 تنها در بخش‌های آموزش و خدمات به مرز برابری با مردان رسیده است.
حمید رضا سپهری - مدیر موسسه تامین اجتماعی
(تاکید این مدیر دولتی بر اجرای سیاست های غربی در کشور اسلامی است. در حالی که مرتبا این سیاست ها به باد انتقاد گرفته می شود و معایب و بدی های آن روز بروز روشن تر می گردد باز هم شخصی مثل حمید رضا سپهری می آید از این سیاست ها دفاع می کند.)            

5. وحیده نگین، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده در ادامه این همایش گفت «توانمندسازی زنان و ایجاد زمینه مشارکت اجتماعی آنان علاوه بر اثرات کوتاه مدت و بلندمدت در فرآیند توسعه، اثرات بین نسلی هم خواهد داشت.»

(متاسفانه مغلطه در بین سخنان مسئولان تراز اول کشور به خوبی مشهود است. وفتی کشور ما این همه مرد بیکار و مرد شاغل کم درآمد دارد، و دولت هنوز نتوانسته است برای همه مردم کار و فرصت های شغلی فراهم کند، مسئولین کشور ما در سخنرانی هایشان به اشتغال زنان دامن می زنند و سیاست هایی را در اولویت خود قرار می دهند که باعث تشدید مسائل این چنینی می شود. به طور مثال فرصت های شغلی محدود فعلی را به زنان اختصاص دادن منجر به بیکاری بیشتر مردان و مجرد ماندن دختران بیشتر می شود. یا وقتی آنها مجرد بمانند اثر بین نسلی آن چیزی جز کاهش جمعیت و سست شدن روابط اجتماعی نخواهد بود.)            

6. حمید کلانتری، معاون تعاون وزارت کار از دیگر سخنرانان این همایش بود. به گفته او درحال حاضر 11‌هزار تعاونی زنان با عضویت 131‌هزار نفر و اشتغالزایی برای 119‌هزار نفر در کشور به فعالیت مشغول هستند: «هر تعاونی که 70‌درصد آن را زنان تشکیل دهند تعاونی زنان محسوب می‌شود. 10‌درصد از کل تعاونی‌های کشور را زنان تشکیل دادند و حدود 11‌میلیون نفر عضو زن نیز در شرکت‌های تعاونی حضور دارند که 25‌درصد از اعضا را دارندگان سهام عدالت تشکیل می‌دهند.» او با اشاره به این‌که 11‌هزار تعاونی زنان درحال حاضر در کشور فعال‌اند گفت: «این تعداد تعاونی 131‌هزار نفر عضو دارد و اشتغالزایی برای 119‌هزار نفر را فراهم کرده است. میانگین اشتغالزایی تعاونی زنان نیز حدود 11 نفر است و زنان در مجموع 3/8 از مدیر عاملی شرکت‌های تعاونی را برعهده دارند. همچنین 11‌درصد از اعضای هیات‌مدیره شرکت‌های تعاونی‌ها را نیز زنان تشکیل می‌دهند و بالغ بر 10‌درصد از بازرسان تعاونی‌ها از میان زنان هستند.»

(مثل همیشه روند رو به رشد حضور زنان و آمار بالای اشتغال زنان به عنوان تیتر اول انتخاب نمی شود)               

7. حسین راغفر، اقتصاددان با اعلام این‌که ۸۰‌هزار‌میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، گفت: «فقر رو به فزونی است. ۳۸‌درصد خانوارهای مردسرپرست و ۴۹‌درصد زن‌سرپرست دچار فقر هستند.» این اقتصاددان در آمار وضع زنان سرپرست خانوار، گفت: «برای یک دوره 30ساله از‌سال 63 تا 92 فقر را مطالعه کردیم، همواره این روند در حوزه زنان گسترش یافته است یعنی فقر زنان روز به روز بیشتر شده که این میزان آسیب‌پذیری در زنان بیشتر است و نسبت به خانواده‌های مرد سرپرست به میزان دارایی‌شان‌بیشتر تحت‌تأثیر آسیب‌های اجتماعی هستند. از‌ سال 85 تا 90 آسیب‌پذیری مردها به دارایی‌هایشان بیشتر 4‌درصد است و در‌سال 63 روند صعودی داشته و می‌توان گفت گروه‌های جوان‌تر آسیب‌پذیرترند و این آسیب‌پذیری هرساله بیشتر شده است.»این اقتصاددان ادامه داد: «سلامت مادر و کودک از بارداری تا تا پایان 6سالگی کودک، رسیدگی به زنان دارای مشکلات مالی و ایجاد دادگاه صالح برای حفظ کیان و تبار خانواده، توجه به زنانی که قربانی همسرآزاری شده‌اند باید در دستور کار دولت قرار گیرد و دولت موظف به تأمین قرار وثیقه رایگان شود. آن دسته از زنان که به‌دلیل بیماری از کارافتادگی اعتیاد، فوت همسر درمعرض آسیب اجتماعی هستند دولت موظف به حمایت شود. دولت مکلف است اشتغال کامل را برای زنان فراهم کند و ما نباید متکی به درآمد نفت باشیم. همه علایم نشان‌دهنده این است که فقر در جامعه رو به فزونی است.»

(باز هم جای خوشحالی است که این اقتصاد دان در کنار مشکلات زنان، به آمار بالای فقر در بین مردان سرپرست خانوار نیز اشاره کرده است. ولی با این وجود راه حل هایی که اینها برای حمایت از زنان داده اند (مثل قرار وثیقه رایگان) یا اشتغال کامل برای زنان، اگر برای مردان ایجاد شود مطمئننا بیشتر به حال کاهش جرم و جرایم حفظ کیان خانواده موثر خواهد افتاد تا زمانی که برای زنان ایجاد گردد.)          


همچنین در مطلب دیگری که در شماره 483 و در مورخه 04/11/93 منتشر شده است به این موارد اشاره شده است:
1. مشکلاتشان زیاد است، زنان سرپرست خانواری که حالا به گفته معاون رئیس جمهوری، ٨٢‌درصدشان بیکار هستند. زنانی که حالا بیش از گذشته آسیب‌پذیر شده‌اند. می‌گوید زنان بیشتر از مردان در معرض فقر هستند، فقر آنها اما بیشتر از این‌که جنبه اقتصادی داشته باشد، اجتماعی است، روانی است. 

             

2. اکبر رجبی، مدیرعامل جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها، هم صحبت‌هایی می‌کند و از وجود ٥٠٠ کارتن‌خواب زن در تهران خبر می‌دهد. «در شهر تهران ١٠ تا ١٥‌هزار کارتن‌خواب مرد و ٥٠٠ کارتن‌خواب زن وجود دارد درحالی‌که این آمار همواره درحال افزایش است به‌طوری که تا چهار‌سال پیش تعداد زنان کارتن‌خواب در تهران ٢٠٠ نفر بود.» رجبی مشهود درباره هزینه‌های این مرکز توضیح می‌دهد: «به جز هزینه‌های خوراک که ماهیانه ٥٠ تا ٦٠‌میلیون تومان است باقی هزینه‌ها ارزشی است، به این معنی که خدماتی مانند پزشکی و آموزشی به صورت رایگان ارایه می‌شود.» به گفته او، این موسسه بیش از ١٠‌هزار عضو دارد و درحال حاضر به‌عنوان تنها حامی تخصصی در زمینه معضل کارتن‌خوابی، می‌کوشد تا با حفظ و اشاعه آیین مهرورزی نگاه جامعه را به موضوع اعتیاد و کارتن‌خوابی تغییر داده و کمک کند تا افراد بیشتری با مشارکت در این فرآیند وارد چرخه درمان و بهبودی شوند. 

(می بینید؟ با وجود 10 تا 15 هزار کارتن خواب مرد، ولی کارتن خواب های زن به عنوان تیتر رسانه ها انتخاب می شوند. مثلا نحوه تیتر زنی این رسانه را ببینید:
http://www.yjc.ir/fa/news/5092083/باور-کنید-لطفا-زنگ-خطر-اعتیاد-در-میان-زنان 
برای جنسیت زن خیلی قشنگ و حساب شده تیتر می زنند تا مخاطب خوب با آن درگیر شود. ولی برای مردان چطور؟)          

3. سارا چرتابیان، نایب‌رئیس هیأت‌مدیره موسسه طلوع بی‌نشان‌ها هم صحبت‌هایی کرد. «در این سرا، ١٥ شغل برای زنان آسیب‌دیده اجتماعی آماده می‌شود و آنها باید ٤٥ واحد مهارتی را در رشته‌هایی مانند قالیبافی و گلیم‌بافی پشت سر بگذارند. درحال حاضر سرای مهربانو برای ٧٠ نفر تجهیز شده است ولی قابلیت پذیرش ٢٥٠ زن آسیب‌دیده اجتماعی را نیز داریم.» به گفته او، ‌سال گذشته ٩٢٧ معتاد مرد بهبود پیدا کردند.

(روز بروز بر اماکن و موسساتی که آموزش های مهارتی برای زنان ارائه می دهد افزوده می شود و مردان در انزوا و بی کاری و کم درآمدی و خشونت زنان قرار می گیرند.)         


اسناد:
1. روزنامه شهروند امروز: تصویر سند بک/ لینک مطلب در سایت روزنامه
2. روزنامه شهروند امروز: تصویر سند دوم/ لینک مطلب در سایت روزنامه     
-

۹۳/۱۱/۰۷
مدیر

نظرات  (۴)

مطلب روزنامه روشنفکر قانون درباره زنان سرپرست خانوار
http://ghanoondaily.ir/News/41800/کار--و--بارزنان-سرپرست-خانوار
جالب تر آنکه در تیتر صفحه اول هم آمده
۰۸ بهمن ۹۳ ، ۱۴:۱۲ حمله رسانه های روشنفکر به طلایی (عضو شورای شهر تهران)
http://isna.ir/fa/news/93051708076/از-زنان-مطلقه-حلالیت-بخواهید
مقاله فمینیستی ایسنا در انتقاد از نظرات طلایی

http://www.khabaronline.ir/detail/368589/society/urban
http://isna.ir/fa/news/93051507022/روایتی-از-رفتار-عجیب-طلایی-درباره-تفکیک
۰۸ بهمن ۹۳ ، ۱۴:۱۸ عدم پیش بینی حقوق سربازان در لایحه بودجه سال 94 دولت
باقری در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره اینکه آیا مبالغ اخذ شده از جریمه مشمولان غایب خرج سربازان می‌شود یا در امور دیگر صرف خواهد شد؟ گفت: تمامی این هزینه‌ها به خزانه دولت می‌رود و در آنجا تقسیم‌بندی‌های لازم انجام خواهد شد.
وی درباره اینکه چرا حقوق سربازان به اندازه رقمی که در قانون جدید سربازی درج شده، نیست؟ گفت: در حال حاضر حقوق سربازان برابر ضریب افزایشی که هر سال دولت اعلام می‌کند، افزایش می‌یابد. به عنوان مثال اگر امسال 14 درصد به حقوق کارمندان افزوده شود، به حقوق سربازان نیز همین درصد افزوده خواهد شد.
معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره اینکه در قانون، حقوق سربازان وظیفه معادل 60 تا 90 درصد کارکنان پایور پیش‌بینی شده است، گفت: به هرحال این موضوع نیازمند تصویب دولت است و رقم آن باید در بودجه پیش‌بینی شود اما در بودجه سال آینده نیز این رقم برای حقوق سربازان پیش‌بینی نشده است.
۰۸ بهمن ۹۳ ، ۱۴:۲۰ حمایت از اصلاح طلبان برای انجام اصلاحات در دستگاه قضایی کشور
http://rajanews.com/detail.asp?id=217960

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی