فمینیست های ایرانی

آخرین نظرات

روزنامه قانون در صفحه اول روزنامه 13 اسفند 93 خویش از قول فریده غیرت عنوان کرده : "بی توجهی به همسر خشونت است". در همین راستا کامنتی در ذیل این مطلب در روزنامه قانون ارسال کردیم و منتظریم ببینیم آیا تایید می شود و پاسخ ایشان را در بر دارد یا خیر؟

روزنامه قانون

پرسش ما از خانم فریده غیرت:

از خانم غیرت که حضور فعالی در روزنامه ها و سایت های روشنفکر اعم از قانون، شهروند امروز، تابناک و ... دارند یک سوال دارم:
در لایحه بودجه سال 94 حداقل 100 میلیارد و 151 میلیون تومان برای زیر ردیف های «زنان» اختصاص داده شده است. یعنی ردیف هایی که نام «زنان» صریح در آن بیان شده است. این بودجه مستقیم دستگاه های زنان است. ولی حتی یک ردیف برای «مردان» در لایحه بودجه سال 94 قید نشده است. بله درست فهمیدید! حتی 1 ردیف هم نیست. در حالی که زنان 49 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و مردان 51 درصد.
از بودجه غیر مستقیم کشور نیز به دلیل نرخ بالای کارمندان زن دولت (مثلا آموزش و پرورش 70 درصد کارمندانش زن هستند یا اداره ثبت اسناد و مالکیت صنعتی 80 درصد کارمندانش زن هستند) درصد بیشتر آن به زنان تعلق می گیرد.
از بودجه های دیگر دستگاه ها نیز رقم های بزرگ دیگری نیز برای طرح های زن محور خرج خواهد شد.
دولت نیز در نظر دارد نرخ اشتغال زنان را در نیز در سال های آینده از مردان بیشتر کند. یعنی اگر 100 شغل ایجاد شود قرار است بیش از 50 الی 60 درصد به زنان و دختران تعلق گیرد.
حالا سوالی که من از ایشان می پرسم این است که بی توجهی به جنس مرد که 51 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد و عدم پوشش مطالبات آن ها از سوی رسانه هایی مثل روزنامه قانون خشونت نیست؟
آیا در جامعه ای که طبق قوانین تمام مسئولیت های اقتصادی خانواده بر دوش مرد است و پسران در این کشور حداقل 2 سال به خاطر سربازی از زندگی عقب می مانند و نرخ بیکاری پسران تحصیل کرده از دختران تحصیل کرده تقریبا 2.5 برابر بیشتر است بی توجهی به حقوق و مطالبات پسران خشونت نیست؟

فریده غیرت

جملات برگزیده از این زن فعال حقوق زنان:

فریده غیرت: "این حقوقدان مهم‌ترین عوامل ایجاد خشونت میان زن‌و شوهر را اعطای اختیارات بیشتر به مرد دانست و توضیح داد: در قانون مدنی ما به مردها اختیارات بیشتری نسبت به زنان داده شده که این اختیارات بیشتر موجبات تبعیض را فراهم می‌کند. خواه‌ناخواه اختیارات بیشتر و تبعیض ایجاد خشونت می‌کند زیرا درراستای این تبعیض مرد برای خود حق بیشتری قائل است و زن نیز حق کمتری برای خود قائل می‌شود."

» » زنان از حق مهریه، نفقه، اجرت المثل برخوردارند. 13 شرط در اسناد ازدواج قید شده که مردان را مجبور می کند برای ازدواج برای دختر مد نظرشان آنها را امضا کنند. هیچ یک از این شروط به نفع مردان نیست. یکی از این شروط این است که در زمان طلاق، زن حق دارد 50 درصد ثروت بدست آمده از سوی مرد را تصاحب کند (علاوه بر مهریه). این همه امتیاز به نفع زن هست که هیچ کدام برای مردان نیست.

فریده غیرت

فریده غیرت: "وقتی تبعیض‌ها از بین برود و همه افراد شرایط، وظایف و اختیارات مساوی داشته باشند زمینه بروز خشونت ایجاد نمی‌شود" .

» » در کشورهای غربی به خاطر اتخاذ «سیاست های فمینیستی» و از بین بردن تفاوت ها (به قول شما تبعیض ها) روز بروز به آمار خشونت علیه زنان افزوده می شود. اصولا فمینیسم باعث افزایش آمار خشونت در خانواده ها می شود. نگاهی به آمار ضرب و شتم و تجاوز و قتل زنان در کشور های غربی بیاندازید. افلا تعقلون؟

فریده غیرت: فریده غیرت در پاسخ به این سوال که راه اثبات خشونت‌ها چگونه‌ است، توضیح داد: متاسفانه اثبات خشونت‌های غیرفیزیکی، کلامی و بدرفتاری‌هایی که از سوی مرد اعمال می‌شود برای خانم ‌ها بسیار مشکل است. 

» » اگر اثبات خشونت فیزیکی برای زنان در دادگاه مشکل است به خاطر بوروکراسی اداری است. وگرنه قانون این حق را برای زن باز گذاشته است. ولی مردان چطور می توانند خشونت های روانی همسران خود را تحمل کنند؟ دختری با عشوه گری و دلبری خود پسری را گرفتار عشق می کند و آنگاه به او جواب رد می دهد. زنی همسرش را در خانه تحقیر می کند و به او زخم زبان می زند. این خشونت ها را مردان چطور می توانند محکوم کنند. هیچ قانونی برای مجازات زنان به دلیل خشونت های روانی شان وجود ندارد و در واقع نیز چنین چیزی غیر ممکن است.

فریده غیرت

فریده غیرت:  "ما بارها پیشنهاد کردیم تغییراتی در قوانین و مقررات ایجاد شود. وضع قوانین باید برحسب شایسته‌سالاری باشد. کسی باید از امتیاز بیشتری در قوانین برخوردار باشد که شایسته‌تر است که البته این مطلب منبعث از احکام قرآن است."    

» » از خانم غیرت بپرسید چرا فعالان حقوق زن فقط در امتیازاتی که مرد دارد و زن ندارد دنبال برابری هستند و در مسئولیت های دنبال برابری نیستند؟ مشارکت در تامین هزینه های زندگی. برداشتن نفقه و مهریه و اجرت المثل و ... . چرا در این مسائل اظهار نظر نمی کنند؟

سند: لینک / فایل عکس / فایل PDF صفحه اول روزنامه قانون   

۹۳/۱۲/۱۳
مدیر

نظرات  (۲)

۱۸ اسفند ۹۳ ، ۰۲:۴۲ سامان امامی
لینکت کردم.
۲۷ دی ۹۴ ، ۱۳:۳۸ یک فرزند طلاق
سلام. زنی 33 ساله هستم. 3 سال است که پدر و مادرم من را با اوج خجالت در جلو همسرم و خانواده شان تنها گذاشتند و در سن 60 سالگی طلاق گرفتند. اون هم به دلیل فمنیستی مادرم. و تحقیر بیش از حد پدرم. خودم هرگز حاضر نیستم یک همچین کاری برای فرزندم انجام بدم. شده پای شوهرم را می بوسم ولی نمیخوام به بی آبرویی مادرم دچار بشم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی